Rośliny domowe, jak się okazuje, mogą pełnić nie tylko walory estetyczne. Niektóre gatunki, oprócz atrakcyjnego wyglądu, pełnią także naturalną funkcję oczyszczającą powietrze i neutralizującą szkodliwe toksyny. Zazwyczaj jakość powietrza w pomieszczeniach jest znacznie gorsza niż na zewnątrz. Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby znacznie poprawić jakość powietrza w domu i uwolnić je od szkodliwego działania toksyn. Jak zatem tego dokonać? Jakie gatunki roślin pełnią taką rolę?
Rośliny domowe – oczyszczają powietrze i poprawiają zdrowie
Rośliny domowe posiadają nie tylko pozytywne działanie zwiększające poziomu tlenu w domach, ale niektóre z nich, mogą pomóc także w sukcesywnym zmniejszaniu ilości toksyn w powietrz06u, którym się oddycha. Wykazano, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach – mieszkaniach i domach, niezależnie od przestrzeni, zawiera szkodliwe toksyny, które ostatecznie trafiają do organizmu. Niezależnie od tego, czy toksyny pochodzą z materiałów budowlanych, farb, detergentów, kurzu czy innych środków, poziom tych toksyn unoszących się w powietrzu może zostać zmniejszony dzięki działaniu paru gatunków roślin. Rośliny te mogą redukować wiele zanieczyszczeń powietrza, w tym formaldehyd, trichloroetylen, patogeny drobnoustrojowe, benzen i amoniak.
Gdzie rozmieścić w domu rośliny oczyszczające?
Aby działanie roślin było skuteczne, należy posiadać ich co najmniej kilka, ustawionych w różnych miejscach domu. Nie należy zapominać o sypialni, w której czyste i świeże powietrze bezpośrednio wpływa na jakość wypoczynku i snu. Dobrą informacją jest to, że rośliny domowe, które oczyszczają powietrze, są bardzo łatwe w utrzymaniu i wymagają niewielkiego nakładu pracy.
Oczyszczające rośliny, które powinno się posiadać w domu
Skrzydłokwiat jest najbardziej popularną rośliną oczyszczającą. Jego posiadanie znacznie redukuje toksyny chemiczne unoszące się w powietrzu. Skrzydłokwiat skutecznie odfiltrowuje szkodliwy trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, benzen i amoniak a do tego pięknie się prezentuje. Kolejnym naturalnym filtrem powietrza jest sansewieria gwinejska nazywana inaczej językiem teściowej. Jest ona bardzo trwała, łatwa w pielęgnacji i prawie niezniszczalna. Sansewieria gwinejska pomaga w usuwaniu toksyn z powietrza, takich jak trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, benzen i wymaga niewielkiego lub żadnego oświetlenia. Ostatnia propozycją jest złocień czyli znana powszechnie chryzantema – jeden z symboli Japonii. Kwiaty chryzantemy są niezwykle efektowne, w zależności od ich gatunku różnią się kolorystyką i wielkością kwiatostanu. Oprócz efektownego wyglądu wykazują się także silnym działaniem oczyszczania i neutralizowania powietrza z toksyn takich jak trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, benzen oraz amoniak.
Rośliny są praktyczne i piękne. Jeżeli doda się do nich pożyteczne działanie prozdrowotne mające realny wpływ na jakość powietrza, którym się oddycha to można śmiało uznać, że każda z osób którym zależy na komforcie oddychania i walorach estetycznych pomieszczeniu, w którym przebywa powinna mieć chociaż jeden z wyżej wymienionych gatunków roślin.