Ogród Japoński – jak stworzyć, rośliny i dekoracje

Ogród Japoński - jak stworzyć, rośliny i dekoracje

Chyba każdy choć raz w swoim życiu słyszał o ogrodzie japońskim. Jest on jednym z najczęściej tworzonych rodzajów ogrodów. Ogrody japońskie mogą być aranżowane na różne sposoby, co pomaga w dopasowaniu ich do potrzeb i wyobrażenia właściciela.

Ogrody japońskie mogą być tworzone zarówno jako małe przydomowe ogródki jak i jako duże pokazowe ogrody.

Ogród japoński to przede wszystkim staranność o szczegóły i estetyka. Nawiązuje on do tradycji buddyjskich, która dla każdego szczegółu przepisywała symbolikę.

Elementy ogrodu japońskiego i ich symbole

  • Kamienie – symbolizują wieczność i niezmienność. Każdy z kamieni powinien mieć podobny do siebie kształt oraz formę. W ogrodach japońskich układane są takiej samej pozycji, w jakiej były naturalnie, a dodatkowo przyjmują swobodnie kształty półkola, czy łuków.
  • Woda – oznacza życie, a także wnosi do ogrodu ruch i wszelką dynamikę poprzez strumienie lub wodospady. Wolne i spokojne strumyki symbolizują kobietę, natomiast rwące potoki i wodospady – mężczyznę. Oba te cieki łączą się w stawach, które naśladują morza.
  • Rośliny – są dopełnieniem całości. Najważniejszymi z nich są rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność. Kolor zielony jest dominujący w ogrodach japońskich, a kolorowe kwiaty są tylko pojedynczymi okazami oraz pełnią rolę czysto dekoracyjną.

Rośliny uprawiane w ogrodach japońskich

Rośliny uprawiane w ogrodach japońskich

Byliny

Do bylin kwitnących w ogrodzie japońskim zalicza się astry, chryzanteme ogrodowa, dalie, peonie, tawułki, zawilce oraz liliowce. Kwiate te mają tworzyć delikatny dodatek do dominującej w ogrodzie zieleni. Najczęściej występują w kolorach: biel, fiolet, jasny róż.

Krzewy, pnącza i drzewa

Krzewy, pnącza i drzewa dominujące w ogrodzie japońskim są zazwyczaj zimnolubne i utrzymują swój kolor cały rok. Zwykle odznaczają się piękną zielenią. Do krzewów i pnączy zaliczamy takie rośliny jak: azalia, ligustr, glicynia, jaśminowiec.

A drzewa idealnie pasujące do ogrodu japońskiego to: klon japoński i palmowy, ozdobne wiśnie, sosna czarna lub drobnokwiatowa lub japońska, magnolia, miłorząb chiński.

Dodatkowe dekoracje

 Dodatkowe dekoracje

Dodatkową i bardzo ważną dekoracją w ogrodzie jest popularne drzewko bonsai. To miniaturowe drzewko pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i nada uroku naszemu ogrodowi. Orientalnego klimatu mogą nadać również żeliwne donice i kamienne rzeźby.

Bardzo ważne aby liczba dekoracji była nieparzysta, konieczne jest to do zachowania asymetrii.

Rodzaje ogrodów japońskich

Co ciekawe istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich.

Ogród japoński Chaniwa

Ten rodzaj ogrodu kojarzony jest głównie z herbatą. Kiedyś odprawiało się w nim ceremonie herbaciane.

Ogród japoński Chaniwa jest stosunkowo prosty do zaprojektowania. W jego centralnej części znajduje się dom herbaciany, do którego prowadzi dróżka.

Mogą się tam znaleźć również kamienne latarnie i misy. Często taki ogród usytuowany jest w okolicy oczka wodnego.

Ogród japoński Karensansui

Ten typ ogrodu jest uznawany jest za tworzony na wzór filozofii Zen.

W ogrodzie w stylu japońskim Karensansui nie ma oczek wodnych ani strumyków. Charakteryzuje się on raczej suchym krajobrazem.

Dużą rolę w tym ogrodzie gra minimalizm oraz kształt roślin i dekoracji.

Ogród japoński Tsukiyama

Ogród w tym stylu powinien być przestrzenny i ergonomiczny.

Ogród japoński Tsukiyama ma na celu wizualne powiększenie przestrzeni, dlatego często projektowany jest na małych działkach.

Ogród japoński Kaiyu-shiki

Ogród ten nazywany jest potocznie ogrodem spacerowym. Centralnym punktem ogrodu Kaiyu-shiki jest stawek lub oczko wodne z ścieżką dookoła.

Często pojawia się tam również most lub wysepki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...