Projektując wnętrza nowego domu lub mieszkania wiele uwagi poświęcamy aranżacji kuchni. Nie bez powodu uważa się, że jest to „serce domu”, które najbardziej tętni życiem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest budowa kuchni otwartej na salon. Dlaczego warto je zastosować?
Lepsza integracja z domownikami
Kuchnia zamknięta przede wszystkim izoluje osoby, które zajmują się w domu przygotowaniem posiłków, od reszty rodziny. Kiedy mąż z dziećmi radośnie kibicuje przed telewizorem sportowcom, mama ukryta w kuchni musi samotnie spędzać długie godziny na przygotowaniu posiłków. Kuchnia otwarta pozwala na wspólne spędzanie czasu, możliwość prowadzenia rozmów, a także doglądanie dzieci bawiących się w salonie, czy zerkanie na ulubiony serial, podczas przygotowywania kanapek na kolację.
Nikt nie spędza przyjęcia w samotności
Wreszcie w niepamięć odejść mogą czasy, kiedy organizując przyjęcie urodzinowe w salonie, pani domu większość czasu spędzała samotnie w zamkniętej kuchni, przygotowując kolejne dania. Kiedy reszta domowników i gości radośnie gawędziła przy stole, gospodyni przyjęcia musiała odizolowana od reszty towarzystwa w pojedynkę przygotować kolejne przysmaki. W rezultacie czas spędzony z gośćmi znacząco się kurczył, a wspólne biesiadowanie kończyło się na samotnym zmywaniu naczyń w zaciszu zamkniętej kuchni. Kuchnia otwarta na salon pozwala na integrację z towarzystwem znajdującym się w sąsiadującej jadalni, nawet kiedy musimy doglądać kolejnych potraw w piekarniku, lub wstawić naczynia do zmywarki.
Więcej powierzchni użytkowej i oszczędność miejsca
Nie ma co ukrywać, że na pomysł otwartej kuchni wpadli deweloperzy. I nie tylko w trosce o aranżacje naszych wnętrz, ale przede wszystkim ze względów ekonomicznych i ergonomicznych. Kuchnia otwarta, pozbawiona dodatkowych ścian i drzwi, potrzebuje mniej miejsca na komunikację. O ile zamknięta musi zajmować minimum 10m2, o tyle dla otwartej, w postaci na przykład aneksu kuchennego wystarczy z ledwością połowa tej powierzchni. Nawet jeżeli zaplanowane mamy więcej miejsca dla kuchni, otwarta przestrzeń pozwoli nam na jego lepsze wykorzystanie, a sąsiedztwo z jadalnią i salonem optycznie powiększa wszystkie pomieszczenia.
Możliwość montażu wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna to prawdziwy hit ostatnich lat w naszych kuchniach. Ulokowana w centralnej części kuchni może stanowić zarówno główny blat roboczy, jak i barek jadalny. Jeżeli dostęp do niej jest z kilku stron znakomicie sprawia się przy wspólnym przyrządzaniu posiłków i pracach w kuchni. Zwykle znajduje się przy niej miejsce na stołki barowe i doskonale pełni funkcję stołu barowego. Na wyspie kuchennej możemy także umieścić zlewozmywak lub płytę indukcyjną.
Jak widać kuchnia otwarta ma wiele zalet i nic dziwnego, że jej popularność w aranżacji wnętrz rośnie. Dodatkowo sprawdzi się właściwie w każdym rodzaju nieruchomości, zarówno w niewielkich kawalerkach, jak i w połączeniu z dużym salonem i jadalnią w domu.